راه های تشخیص طلای اصل

دراین مقاله راه های تشخیص طلای تقلبی را خواهیم گفت. برخی از مردم هنگام خرید طلا، بدلیل اطلاعات کم از طلای اصل دچار اشتباه می شوند. موقع خریداری طلا از فروشنده طلا، اظهارات و اطلاعاتی را به مشتری بیان می کنند که شامل کشور سازنده و مواد اولیه و کیفیت آن می باشد. طلا با عیار و مصنوعات جانبی مختلفی در مکان های گوناگون تولید می شود. اعداد و حروف گویایی که روی طلا حک شده است نشان دهنده طلای اصل با طلای تقلبی می باشد که با فهمیدن آن ها می توان تشخیص داد که طلا اصل می باشد یا تقلبی می باشد. ما راه هایی را برای تشخیص طلای اصل در ادامه مطالب به شما خواهیم گفت پس برای دانستن مطالب زیر را بخوانید.

راه های تشخیص طلای اصل

راه های تشخیص طلای تقلبی

مواردی که با آن ها می توان تشخیص داد طلا اصل است عبارت اند از :

1. تشخیص با آهنربا

دیامگنتیک، که خاصیت دافعه دارد اگر یک آهنربا را به آن نزدیک کنید  هم دیگر را دفع می کنند. طلای اصل و نقره دارای دیامگنتیک می باشد که با استفاده از آهنربا  که اگر طلا یا نقره جات شما آن را دفع کند می توان فهمید که طلا اصل می باشد یا تقلبی می باشد.

راه های تشخیص طلای اصل

2. تشخیص از روی صدا

فلزی را به طلای  خود بزنید، اگر صدای زنگی برای چند ثانیه شنیدید از اصل بودن طلای خود اطمینان حاصل فرمایید در غیر این صورت شنیدن صدای غیر آن به اصل بودن طلا خود شک کنید.

راه های تشخیص طلای اصل

3. تشخیص با تست اسید

برخورد طلا با اسید یا وایتکس، باعث واکنش هایی می شود که رنگ طلا به رنگ های قرمز، قهوه ایی و سبز تغییر می کند. این امر در شمش طلا و سرویس طلای سفید هم صدق می کند، که اگر رنگ آن به رنگ غیر از این رنگ ها تغییر کند طلای شما بدل می باشد.

راه های تشخیص طلای اصل

4. تشخیص با سونوگرافی

صدا با سرعت های مختلف از فلزات عبور می کند، سونوگرافی مقیاس ضخامت عبور فرا صوتی از طلا را نشان می دهد که طلای شما اصل است یا بدل می باشد.

 5. تشخیص با یک تکه یخ

طلا و نقره رسانای انرژی گرمایی دارد. اگر یک تکه یخ را روی آن قرار دهید شاهد آب شدن سریع یخ نسبت به دمای اتاق خواهید بود، که از اصل بودن طلای خود مطمئن خواهید شد.

راه های تشخیص طلای اصل

تست وزن

۱- شمش را روی ترازوی دقیقی وزن کنید و عدد آن را یادداشت کنید.
۲- داخل ظرفی آب بریزید و ظرف را روی ترازو قرار دهید سپس ترازو را به صفر برسانید. (در صورت امکان از آب مقطر استفاده کنید)
۳- شمش را بطور کامل در آب فرو ببرید اما به ظرف و ترازو دست نزنید. حالا عدد را یادداشت کنید.
۴- عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. رقم به دست آمده برای نقره خالص باید ۱۰.۴۹ و برای طلای خالص ۱۹.۳۲ باشد.

مقاله بعدی: نحوه جلا دادن به طلا وجواهرات

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *